Disaronno-drinktävling lockade bartendareliten – vinnare får tävla i New Orleans

Disaronno Originale

Det var fullsatt och festligt när Stellankramer nyligen arrangerade sin stora drinktävling med mandellikören Disaronno i centrum. Platsen var restaurangen Kornhamnstorg 53 i Gamla Stan, Stockholm, och i publiken fanns både nyfikna entusiaster och erfarna smakdomare. Målet: att hitta den mest innovativa och välsmakande Disaronno-drinken.

Disaronno – en utmaning i glaset

Disaronno, den klassiska italienska mandellikören, har en distinkt smakprofil som inte faller alla i smaken – och kanske just därför blev tävlingen extra spännande. Att lyckas balansera sötma, nötighet och alkoholstyrka kräver fingertoppskänsla. Trots utmaningen skickades över 200 drinkrecept in till Stellankramer under våren.

Till finalen togs fem bidrag ut, och deras upphovspersoner fick blanda sina kreationer live inför publik. Gästerna fick provsmaka och rösta fram en vinnare – ett beslut som skulle ta en bartender hela vägen till New Orleans.

Italiensk vinnare med svensk bas

Vinnaren blev Andrea Patelli, bartender på Little Quarter i Stockholm. Han charmade publiken med sin Challans cocktail, en elegant komposition med både Disaronno och vit rågwhisky (white rye spirit), avrundad med bitters och en touch orange blossom. Andrea Patelli kommer nu att representera Sverige i en internationell bartenderfinal i New Orleans i juli.

Recept: Challans cocktail

  • 2 cl Disaronno
  • 5 cl White rye spirit
  • 4 stänk bitters
  • 1 stänk orange flower water

Blommig punch från Nybrogatan

En annan publikfavorit var Emmy Häggkvists Disaronno Flower Punch, där mandellikören får sällskap av cognac, sicilianskt vitt vin och citronjuice – en frisk och komplex sommarcocktail med florala inslag. Emmy arbetar till vardags på Nybrogatan 38, en välbesökt bar och restaurang i Stockholm.

Recept: Disaronno Flower Punch

  • 2 cl Disaronno
  • 2 cl fransk cognac
  • 3 cl torrt vitt vin från Sicilien
  • 1 cl citronjuice
  • Dekoration: två blomkronor (valfritt)

Kreativitet och smak i fokus

Att döma av antalet inskickade bidrag och den stora uppslutningen på plats står det klart att Disaronno fortfarande har en självklar plats i många bartenders hjärtan – och nu även i glasen på fler svenskar.

Med Andrea Patelli på väg mot USA för att tävla vidare är det bara att lyfta glaset för svensk bartalangkultur – och för en likör som visat sig långt mer mångsidig än många trott.

 

Bild: Disaronno Originale, Systembolaget

Share this content:

Johanna Rosén

Johanna Rosén är redaktör på Aftonkuriren.se, där hon ansvarar för att lyfta fram aktuella samhällsfrågor med skärpa och engagemang. Med en bakgrund inom journalistik och kommunikation har Johanna en stark känsla för berättande och ett öga för nyheter som berör. Hon har tidigare arbetat på både lokala och nationella medier, och har särskilt intresse för kultur, livsstil och mänskliga rättigheter. På Aftonkuriren.se kombinerar hon redaktionellt arbete med strategisk utveckling för att ge läsarna relevant och engagerande innehåll varje dag.

Publicera kommentar