SVT Sport storsatsar inför supersportåret 2019 – Christoffer Braw och Patrik Jihde ansluter till redaktionen

Christoffer Braw och Patrik Jihde

2019 blir ett rekordår för svensk sport-tv. Med hela nio världsmästerskap i tablån rustar nu SVT Sport för en mäktig säsong genom att förstärka laget med några av branschens mest erfarna namn: Christoffer Braw som projektledare och Patrik Jihde som evenemangsredaktör.

Christoffer Braw leder VM-satsningarna

Christoffer Braw tillträder den 1 november som ny projektledare på SVT Sport. Med en bakgrund från både MTG/Viasat och TV4/C More har han lett produktioner för några av världens största idrottsevenemang, däribland OS, SHL och fotbolls-VM.

Hans första stora uppdrag på SVT blir alpina-VM i Åre samt herrarnas ishockey-VM, vilket också markerar första gången sedan 1987 som SVT sänder hockey-VM live.

Det ska bli kul att få vara en del av allt detta, säger Braw, som lyfter fram SVT:s framtidssatsningar och den starka sportbevakningen som avgörande för sitt beslut.

Patrik Jihde blir ny evenemangsredaktör

Patrik Jihde har i över ett decennium arbetat som redaktör med sändningar av friidrotts-VM, ishockey-VM, sim-VM, SHL och internationella fotbollsmästerskap – bland annat för TV4, Canal+ (C More) och Kanal 75.

Nu lämnar han trav- och galoppvärlden för att gå till SVT, ett steg han beskriver som ett drömuppdrag:

Jag är glad, ödmjuk och ser väldigt mycket fram mot att ansluta till Sveriges mest anrika sportredaktion för att vara med och göra sport-tv i världsklass, säger Jihde.

Helena Ekholm till vinterstudion

Utöver Braw och Jihde har SVT Sport också förstärkt sin vinterstudio med en ny expertkommentator – Helena Ekholm, tidigare skidskytt och VM-guldmedaljör. Hennes roll blir att fördjupa skidskyttesändningarna under året.

Supersportåret 2019 – nio VM i SVT

Inför 2019 står SVT redo att sända en lång rad prestigefyllda världsmästerskap, med flera i egen regi som värdkanal. Listan över VM inkluderar:

  • Junior-VM i ishockey
  • Alpina-VM (Åre)
  • Längd-VM
  • Skidskytte-VM (Östersund)
  • Konståknings-VM
  • Dam-VM i ishockey
  • Herr-VM i ishockey
  • Långbane-VM i simning
  • Friidrotts-VM

SVT fungerar dessutom som host broadcaster för alpina-VM och skidskytte-VM, vilket innebär ansvar för den internationella tv-produktionen.

Sportchefen: ”Vår ambition är att vara bäst”

SVT Sports chef Åsa Edlund Jönsson är tydlig med ambitionen:

Vi vill vara bäst i Sverige på livesänd sport. Med en guldmedaljör som expert och två av Sveriges skickligaste tv-producenter på plats blir vårt lag starkare än någonsin inför ett av de mest häftiga VM-åren man kan tänka sig.

Med en skicklig redaktion, starka rättigheter och en publik som alltmer söker sig till gratis, högkvalitativ sportsändning stärker SVT sin roll som nationens sportkanal nummer ett inför 2019.

Share this content:

Johanna Rosén

Johanna Rosén är redaktör på Aftonkuriren.se, där hon ansvarar för att lyfta fram aktuella samhällsfrågor med skärpa och engagemang. Med en bakgrund inom journalistik och kommunikation har Johanna en stark känsla för berättande och ett öga för nyheter som berör. Hon har tidigare arbetat på både lokala och nationella medier, och har särskilt intresse för kultur, livsstil och mänskliga rättigheter. På Aftonkuriren.se kombinerar hon redaktionellt arbete med strategisk utveckling för att ge läsarna relevant och engagerande innehåll varje dag.

Publicera kommentar