KISS slår publikrekord i Dalhalla – rockhistoria skrevs i Rättvik
När legendariska KISS äntrade scenen i Dalhalla var det inte bara en del av deras 50-årsjubileum – det blev även en kväll för historieböckerna. Med 6 156 besökare slog konserten nytt publikrekord i den ikoniska kalkstensarenan utanför Rättvik. Därmed överträffades det tidigare rekordet från 2019, då The Hives, Mando Diao och The Sounds drog 6 020 personer.
Mäktig rockkväll i kalkbrottet
Det unika läget i ett nedlagt kalkbrott gav en dramatisk inramning till en av KISS allra sista konserter. Arenan fylldes till sista plats – och fansen bjöds på allt det som gjort bandet till rockikoner: bombastiska scenkläder, eldsprut, pyroteknik och ett låtkatalog som sträckte sig över fem decennier.
– Återigen har Dalhalla bevisat att vi är en arena värd stora internationella band. Att KISS har spelat i Dalhalla, i Rättvik, är något för historieböckerna. Stort tack till alla besökare! Mäktigt med publikrekord! säger Mikael Karlsson, artistbokare på Dalhalla.
Avskedsturné med svenska avtryck
KISS firar 50 år som band under 2024 – och gör det genom att samtidigt ta farväl av turnélivet. De två spelningarna i Dalhalla var bandets sista framträdanden i Sverige, vilket gjorde upplevelsen ännu mer laddad för fansen. Låtlistan innehöll allt från klassiker som Detroit Rock City och I Was Made for Lovin’ You till hyllningar till deras trogna publik.
Att Rättvik, en ort med drygt 11 000 invånare, fick stå värd för två konserter av ett av världens mest ikoniska rockband visar både Dalhallas dragningskraft – och den kulturella tyngden bandet KISS har än i dag.
Dalhalla – en scen med växande renommé
Dalhalla har under åren utvecklats till en av Sveriges mest spektakulära arenor för livemusik, och lockar både svenska toppartister och internationella stjärnor. Med sitt senaste publikrekord visar arenan att den är redo för ännu större akter.
Konserten med KISS markerar inte bara slutet på en epok för bandet, utan också ett tydligt kvitto på Dalhallas plats på den globala konsertkartan. Att publiken reste från hela Sverige – och även utlandet – för att se konserten, visar på det enorma genomslaget.
När konfettin lagt sig över kalkväggarna och elden från scenen falnat, återstår ett minne för livet för de tusentals som var där. Och ett nytt kapitel för Dalhalla – Sveriges mäktigaste friluftsscen.
Bild: Helena Gustavsson
Johanna Rosén är redaktör på Aftonkuriren.se, där hon ansvarar för att lyfta fram aktuella samhällsfrågor med skärpa och engagemang. Med en bakgrund inom journalistik och kommunikation har Johanna en stark känsla för berättande och ett öga för nyheter som berör. Hon har tidigare arbetat på både lokala och nationella medier, och har särskilt intresse för kultur, livsstil och mänskliga rättigheter. På Aftonkuriren.se kombinerar hon redaktionellt arbete med strategisk utveckling för att ge läsarna relevant och engagerande innehåll varje dag.
Publicera kommentar