Nej, det blir ingen ny säsong av Moraeus med mera i Orsa. SVT lade ner musikprogrammet efter inspelningarna sommaren 2017, och sedan dess har inga nya program spelats in vid Orsasjön [1][2]. Kalle Moraeus själv är däremot fortfarande en av Orsas mest kända röster, i dag främst på turné med sitt nya storband.

Vad var Moraeus med mera?

Moraeus med mera var ett underhållningsprogram i SVT1 där Kalle Moraeus bjöd in artister till Orsasjöns strand i Dalarna. Första avsnittet sändes den 4 september 2011 och det sista den 23 december 2017. Inspelningarna gjordes varje sommar 2011-2017, och totalt blev det 56 avsnitt [2]. Programmet fick Kristallen som årets underhållningsprogram 2012 [2].

Upplägget var enkelt. Kändisar från vitt skilda genrer möttes vid sjön, spelade ihop, pratade och avslutade dagen med en gemensam konsert. SVT sammanfattar det själva som sång, musik och samtal vid Orsasjöns strand när Moraeus bjuder in artisteliten till Dalarna [3]. Ofta var det just blandningen som gjorde programmet. Vid inspelningen i juni 2013 möttes till exempel Lill Lindfors, Yohio, Petter, Britta Persson och The Royal Concept i samma avsnitt, och Yohio framförde en folkmelodi han skrivit som sexåring [4].

Därför lades programmet ner

Beskedet kom i juni 2017, samtidigt som den sista säsongen spelades in. Det var SVT som beslutade att avsluta programmet [1]. Kalle Moraeus tog det med ro och sa till TT att man med ett sådant jobb ska vara medveten om att det kan ta slut en dag. Producenten Tina Graffman beskrev det som en stor sorg och sa att alla som arbetade med programmet ville fortsätta [1].

Nedläggningen kom några månader efter att Moraeus ersatts som programledare för Så ska det låta av Sarah Dawn Finer [1]. Själv har han senare sagt att han ser sig som musiker och inte som tv-person, och att han lämnat tv-rollerna för att satsa helt på musiken [5].

Kan man se Moraeus med mera i dag?

Ja, delvis. På SVT Play ligger i september 2026 säsongen från 2017 med åtta avsnitt, bland annat med Miss Li, Lisa Ekdahl, Sanna Nielsen och Benny Andersson som gäster [3]. Äldre säsonger fanns inte tillgängliga där när vi kontrollerade.

Aftonkuriren och Moraeus med mera

Aftonkuriren skrev om programmet första gången i maj 2016, när den sjätte säsongen skulle spelas in i Orsa. Då väntade 28 artister, varav 24 aldrig hade varit med tidigare, bland dem Jerry Williams, Malena Ernman, Mikael Wiehe och Alcazar. Den texten har nu ersatts av den här artikeln.

Kalle Moraeus: från Orsa till BAO

Karl Anders ”Kalle” Moraeus föddes den 15 juli 1963 i Orsa. Han är fiolspelman, sångare, kompositör och tv-programledare, utbildad vid musikhögskolorna i Falun och Göteborg [6]. Han växte upp i en musikerfamilj: pappan Erik Moraeus var en ledande spelman i Dalarna och farbrodern Pelle Jakobsson riksspelman [7].

Innan frilanslivet spelade han i Kungliga Filharmoniska orkestern [7]. Den bredaste publiken har han nått med Benny Anderssons orkester, BAO, som Benny Andersson bildade 2001. Där sjunger och spelar Kalle Moraeus fiol, cittra, gitarr och banjo, och även bröderna Olle och Per-Erik Moraeus är med [8]. BAO:s ”Du är min man” låg 278 veckor på Svensktoppen, ett rekord [8].

Några andra hållpunkter i karriären:

  • Svensk mästare i luftgitarr 1984 [6].
  • Programledare för Så ska det låta 2013-2017 [6].
  • Två gånger i Melodifestivalen med Orsa Spelmän: ”Underbart” 2010, som gick till andra chansen, och ”Min dröm” 2018 [5].

Orsa som musikort

Orsa Spelmän är gruppen som gjorde Moraeus-bröderna kända utanför Dalarna. Den växte fram ur en fest när fotografen Anders Hanser fyllde 40 och bjöd in spelmän från bygden. Benny Andersson var där och frågade om han fick spela dragspel med dem. Den ursprungliga sättningen var bröderna Pererik, Olle och Kalle Moraeus, Nicke Göthe och Leif Göras [9]. Gruppen medverkar på Benny Anderssons album November från 1989 och flera av medlemmarna ingår i BAO [9]. Både Kalle Moraeus och Orsa Spelmän har egna platser i Orsa kommuns kulturvandring Walk of Orsa, där kommunen kallar Moraeus för Orsas ansikte utåt [7][9].

Musiken finns också kvar i Orsa i mer vardaglig form. Kalle Moraeus är en av tre ägare till Orsa Hornberga Gård, en anläggning med boende och restaurang omkring tio minuter från Orsa och Grönklitt [10]. När gården öppnade hösten 2020 sa han till Dala-Demokraten att han drömmer om en spelmansstämma i Orsa [11]. Det var också på gården i Orsa som hans nya band träffades första gången, i januari 2025 [12].

Här spelar Kalle Moraeus nu: Banna Sona Band

I dag är det Banna Sona Band som tar det mesta av Moraeus tid. Bandet leds av honom och Frida Öhrn, har 14 medlemmar och blandar svensk och irländsk folkmusik med americana. Namnet betyder ”det lyckliga bandet” på iriska [12]. De första konserterna hölls på Tjolöholms slott och Oscarsteatern våren 2025 [12].

Sommaren 2026 turnerade bandet i Sverige, bland annat på Sollidenscenen på Skansen den 7 augusti [13]. I november och december 2026 följde en julturné, Christmas Edition, med ett femtontal konserter från Östersund i norr till Malmö i söder [14]. Någon konsert i Orsa fanns inte med på de turnéplaner vi har kunnat se.

Blir det något i Orsa sommaren 2027?

Moraeus med mera kommer inte tillbaka i sin gamla form, och SVT har inte meddelat någon ersättare vid Orsasjön. Banna Sona Bands konsertdatum för 2027 var inte publicerade när den här artikeln skrevs. Arrangören Krall Entertainment och bandets turnébolag brukar lägga ut nya datum på sina sajter, och det är där sommarens spelningar, eventuellt även i Orsa, dyker upp först [12][14]. Artikeln uppdateras när datum är klara.

Bild: Moraeus med mera, foto: SVT Play

Dela artikeln: